NEWS

 

2020 Physique Science QWA League & Masters League Grand Final Schedule

 

        

2020 Physique Science QWA League & Masters League

Grand Final

14 November 2020

To be held at:

Milton Weightlifting Club Molyfit

https://molyfit.com/

 

Session::

Weigh-in Start

Weigh-in Finish

Competition Start

Saturday

 

 

 

1 Masters Female

7.30am

8.30am

9.30am

2 Masters Male

9.30am

10.30am

11.30am

3 Division 3 & 4

&11.30am

12.30pm

1.30pm

4 Division 1 & 2

1.30pm

2.30pm

3.30pm

Thank you to Amie Cox of Physique Science for providing the prize money for this event.

 

Division

Lot No.

Lifter

DOB

Gender

Club

Session 1

         

Masters F

97

Julie Davis

1952

F

North Brisbane Weightlifting

 

161

Althea Mackie

1970

F

Burleigh Barbell Club

 

213

Tina Cotter

1980

F

---

 

214

Tara Noonan

1980

F

Cougars Weightlifting Club

 

243

Linda Skerman

1965

F

North Brisbane Weightlifting

 

259

Fiona Redhead

1967

F

Milton Weightlifting Club

 

286

Bronwyn Graham

1979

F

North Brisbane Weightlifting

Session 2

         

Masters M

31

Jeff Davie

1974

M

---

 

32

Alan (Songhwan) Park

1983

M

North Brisbane Weightlifting

 

76

Darren Webb

1973

M

Cougars Weightlifting Club

 

81

Scott Mark

1964

M

Sunshine Coast Weightlifting Club

 

108

Fred Buchanan

1980

M

North Brisbane Weightlifting

 

192

Ron Fraser

1954

M

Burleigh Barbell Club

 

204

Darrel Naude

1979

M

---

 

271

Tim Redhead

1965

M

Milton Weightlifting Club

 

293

Dion Walmsley

1966

M

 

Session 3

         

3

19

Sylvan Richardson

2004

M

Bounce Weightlifting Club

3

20

Disa Caspersen

1980

F

---

3

53

Jessica Brouff

2005

F

Milton Weightlifting Club

3

119

Rohan Acland

1984

M

PANDAUNIT Weightlifting Club

3

123

Levi Deans

2006

M

Sunshine Coast Weightlifting Club

3

131

Shasha Ram

1990

F

PANDAUNIT Weightlifting Club

           

4

14

Kellee Hodge

1983

F

Jimboomba Barbell Club

4

86

Colleen Duplock

1954

F

North Brisbane Weightlifting

4

296

Helena Mooney

1993

F

North Brisbane Weightlifting

Session 4

         

1

69

David Bock

1990

M

Milton Weightlifting Club

1

72

Leo Lark

1996

M

Milton Weightlifting Club

1

209

Olivia Kelly

1993

F

Ipswich Weightlifting Club

1

267

Anna Thomson

1979

F

North Brisbane Weightlifting

           

2

42

Hunter Levien

1997

M

North Brisbane Weightlifting

2

94

Kirra Csurhes

2000

F

 

2

103

Chloe Watkin

1997

F

Barbell 4017

2

149

Rhiannon Decosta

1986

F

North Brisbane Weightlifting

2

248

Tristan Gibson

1999

M

Ipswich Weightlifting Club

 

Competition Rules & Regulations

Published on 3 Nov 20 - 8:23